Viete, ako vybrať správnu váhu?

Nech už kupujete čokoľvek, musíte si najskôr odpovedať na niekoľko základných otázok. Inak to nie je ani v prípade, ak potrebujete obchodné alebo plošinové váhy. Keďže ide o ďalšiu investíciu do podnikania určite chcete kvalitný produkt za prijateľnú, ktorý zodpovedá vašim potrebám.

Viete, ako vybrať správnu váhu?
Viete, ako vybrať správnu váhu? (Foto: vahy-obchod.sk)

Kde a čo budete vážiť

Základom je vedieť, aké materiály alebo produkty potrebujete vážiť a samozrejme v akom prostredí. Zabúdať nemôžeme ani na maximálnu váživosť váh. Pochopiteľne je rozdiel v tom, či potrebujete vážiť zeleninu na trhovisku, alebo ju chcete do laboratória.

Špeciálne obchodné váhy nemusia mať takú presnosť ako laboratórne či zdravotnícke a pokiaľ ich používate v exteriéri mali by odolať najmä vlhkosti, nečistotám a prachu. Dôležitá je aj otázka napájania, pretože vonku nemusíte mať vždy prístup k elektrine. Preto majú niektoré modely aj nabíjateľný akumulátor a môžu sa tak bez problémov využívať v predajných stánkoch, bufetoch a trhoviskách

Váhy do obchodu

Na bežné váženie napríklad do obchodu s potravinami stačia aj váhy s váživosťou 2-3 kg a presnosťou váženia 1-2 g. Pokiaľ potrebujete vážiť tovar alebo materiály s hmotnosťou viac ako 30 kg, budete potrebovať plošinové váhy. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššia je maximálna váživosť, tým menšia je presnosť váženia. Pri váživosti 35 kg je presnosť cca 10 g, pri 600 ks je to cca 200 g.

Keď máte váhy v predajni alebo na trhovisku budete naváženú hodnotu pravdepodobne účtovať zákazníkovi. V takom prípade je nutné mať overené váhy, ktoré sú ciachované – metrologicky overené. Overovanie sa musí vykonávať každé 2 roky. Váhy môžu byť prepojené s pokladňou, taktiež môžu mať displej nie len pre obsluhujúceho ale aj ďalší, otočený smerom k zákazníkovi.

Niekedy je súčasťou váh a niekedy je dostupný naopak za príplatok. Cena obchodných váh je cca od 100 -350 €, plošinové váhy kúpite zhruba od 300 €. V rámci podniku a jeho úspechu je to ale dobrá investícia, ktorá sa vám určite vráti.

Text:PR