Funguje ešte v podnikaní barter? Ako ho využiť a aké má výhody

Barter je v skratke výmena tovaru alebo služby za iný tovar alebo službu. Vznikol pred stovkami rokov a aj keď už nepatrí medzi bežné formy obchodovania, stále existuje. Ako sa s ním dá pracovať v súčasnosti a je vôbec atraktívny pre súčasných podnikateľov?

Funguje ešte v podnikaní barter? Ako ho využiť a aké má výhody
(zdroj: unsplash.com)

Spôsob, ako bojovať proti silnej konkurencii

Hoci barter je v skutočnosti starší, než obchod sám, je stále veľmi aktuálny. Využiť ho môžete najmä vtedy, ak nemáte svoje kapacity plne pokryté zákazkami za peniaze. Pri bartri sa predajca zákazníkovi postará v podstate aj o odbyt. Ak máte problém s veľkou konkurenciou alebo preraziť, môže byť pre vás výhodnejšie ponúknuť zákazníkom namiesto zľavy barter. Výhodou takéhoto obchodovania je aj to, že si pri ňom doprajete o trochu viac luxusu, ako keď nakupujete klasicky za peniaze. Možno to znie smiešne, ale je to naozaj tak: ak platíte tovarom alebo službami, ste štedrejší a táto platba je “bezbolestnejšia”, než tá peniazmi.

Barter má aj nevýhody

Treba však spomenúť aj nevýhody takéhoto typu obchodovania. Problémom niekedy býva, že nie každý má o takéto obchodovanie záujem a ceny nie sú najnižšie. Ak platíte tovarom alebo službami, strácate výhodu v najnižšej cene alebo zľave. Nevýhodou bartru je aj riziko v tom, že nedostanete späť protihodnotu za svoj tovar alebo služby, ak medzitým váš obchodný partner skrachuje. Práve z tohto dôvodu však v súčasnosti existuje aj tzv. bartrový sprostredkovateľ, čo je v podstate tiež jedným zo spôsobov bartrového obchodovania. Hľadáte skôr cesty, kde investovať zarobené peniaze alebo svoj kapitál? Pozrite si Finax recenzie, ktorý je jedným z najnovších spôsobov investovania.

Nakupovanie a predaj cez tretiu stranu

Do bartru sa môžete zapojiť aj cez sprostredkovateľa. Ide o modernejší spôsob tohto typu obchodu, pretože spočíva v kombinovaní platenia peniazmi a bartru. Vložíte tak do ponuky tretej strany svoje výrobky alebo služby a iný podnikateľ si ich môže kúpiť tak, že časť zaplatí v bartri a časť v peniazoch. Je to akýsi pomyselný košík, kde firmy vkladajú to, čo ponúkajú a zároveň si vyberajú, čo by sa im hodilo. Neplatí sa priamo produktmi, ale bartrovým kreditom, s ktorým si vyberiete, čo práve potrebujete. Ak to práve nie je v ponuke, zašlete požiadavku prevádzkovateľovi bartrového systému a ten vám produkt alebo službu zabezpečí. Barter vám vo všeobecnosti pomôže zviditeľniť sa na trhu, pretože sa o vás dozvedia iné firmy, ktoré sú v bartrovom spoločenstve. Dostanete sa tak k zákazníkom, ktorí by v prípade obchodovania za peniaze u vás nenakúpili. V prípade, že sa po tomto aspoň na chvíľu chcete vrátiť k nakupovaniu za peniaze, pozrite si aj ponuku Aliexpress v slovenčine, kde nakúpite predovšetkým výhodne a ako bonus aj z pohodlia domova.