V čom podnikať? Tipy, ako prebudiť svoju kreativitu

Chceli by ste začať podnikať a neviete v čom? Možno hľadáte nápady na podnikanie z domu, online, na materskej dovolenke alebo na dedine, a neviete si rady. Či je lepšie vyrábať produkty alebo predávať služby, v čom je práve diera na trhu a čo sa najviac oplatí na Slovensku, to sa dočítate v nasledujúcom článku.

V čom podnikať? Tipy, ako prebudiť svoju kreativitu
(zdroj: unsplash.com)

To, v čom podnikajú všetci, radšej nie

Pri výbere podnikateľského plánu viac, než inde, platí „dvakrát meraj a raz strihaj“. Vo všeobecnosti platí, že by ste sa nemali nechať zlákať ziskovými oblasťami, ak im nerozumiete, nemáte v nich nejaké kontakty alebo nepoznáte presnú legislatívu. Rovnako je to s podnikaním v tom, po čom je až príliš veľký dopyt. V tomto prípade sa totiž dostanete do vysoko konkurenčného prostredia kde sú nízke marže a zarobia len tí najlepší. Pomôcť v hľadaní tej správnej oblasti vám môžu pomôcť aj knihy o podnikaní, ktorých je na trhu obrovské množstvo.

Začnite v malom

Ak hľadáte niečo, s čím by ste mohli začať podnikať takmer okamžite, určite stavte na klasický nákup a predaj produktov od iných výrobcov. Či už si otvoríte kamenný obchod alebo e-shop, alebo siahnete po inovatívnom obchodnom modele dropshippingu (čo je v podstate forma externého skladu, kde tovar posiela zákazníkovi priamo dodávateľ), podnikať môžete prakticky od zajtra. Ak by ste radšej šli do vlastnej výroby, ide síce o niečo náročnejšiu alternatívu, ale neznamená to automaticky neúspech. Môžete začať v malom, napríklad s výrobou domácich limonád, koláčov, kozmetikou, hračiek pre deti alebo šitím odevov. Ešte predtým, než niečo začnete vyrábať, je tiež dobré zamyslieť sa nad následnou distribúciou produktov a zvážiť, či ich chcete distribuovať zákazníkom sami, alebo využiť existujúce distribučné kanály.

Remeselníkov je málo

Podnikanie v oblasti služieb je dobrou voľbou, ak ste doma v niektorej odbornej oblasti. Na takýto podnikateľský nápad potrebujete minimálny kapitál a zároveň ide o podnikanie s menšou legislatívnou reguláciou. Populárne je napríklad vyučovanie cudzích jazykov, prekladateľstvo, účtovníctvo, grafika, fotografovanie, tvorba web stránok, copywriting alebo terapeutické či koučovacie služby. Ak ste doma v IT, máte takmer vyhrané – môžete pôsobiť ako programátor, tester alebo správca rôznych systémov, čo je v dnešnej dobe veľmi žiadané. Nezabúdajme ani na remeslá, ktoré majú stále zlaté dno. Maliarstvo, elektrikárske služby alebo murárstvo sú dnes pre nedostatok odborníkov veľmi cenné.