V čom spočíva úspešný home office?

Home office nie je na Slovensku priveľmi zaužívaný, súčasná pandémia ale mnohým Slovákom striktný pracovný režim zmenila a viacerých donútila priestory kancelárie zameniť za interiér vlastnej domácnosti. Ako však doma pracovať efektívne a nenechať sa ničím rozptyľovať?

V čom spočíva úspešný home office?
V čom spočíva úspešný home office? (Foto: Yuganov Konstantin / Shutterstock.com)

Z dôvodu hrozby masívneho šírenia koronavírusu viacerí zamestnávatelia volili pre svojich zamestnancov prácu z domu. Často tak robili nielen pre tých, ktorí boli nútení byť v domácej karanténe, ale aj ako prevenciu a snahu o elimináciu ďalšieho možného rozšírenia. Cesta v hromadnej doprave, veľa ľudí na pracovisku alebo pracovné stretnutia s viacerými klientmi. Všetko toto nahradila práca z domova a práve takáto jej podoba nemusí byť pre každého pracujúceho vítanou voľbou.

S pokrokmi digitálnej doby je však táto forma práce oveľa jednoduchšia. Vystavenie faktúry, telefonát so šéfom či komunikácia s kolegami prostredníctvom videohovorov, nič vám nebráni vykonávať všetky vymenované činnosti priamo v domácnosti. Častými lákadlami, ktoré ale nehovoria v prospech home office sú najmä rodinná pohoda, prítomnosť našich blízkych a viacero rozptyľujúcich vplyvov. Viete ale, ako pristupovať k práci z domova zodpovedne a plniť si všetko podľa stanovených zadaní a očakávaní vášho nadriadeného bez toho, aby ste sa nechali akokoľvek rušiť?

Adekvátne pracovné prostredie

Ak vám to priestory vášho bývania dovoľujú, vyhraďte si zvlášť miestnosť na vykonávanie pracovných záležitostí. Týchto prípadov však bude minimum a predovšetkým v malých bytových bunkách budete nútení oddeliť pracovný sektor od súkromného života jedine tým, že si vyhradíte menšiu časť.

Či už to bude kút izby alebo do obývačky pribudne pracovný stôl, takéto riešenie bude účinné len za toho predpokladu, ak si s ostatnými členmi domácnosti stanovíte pravidlá a dohodnete sa na plnení určitých kompromisov. Len tak vás počas pracovnej doby nebude nič obmedzovať.

Maximálna sústredenosť

Vhodne zvolené priestory nie sú všetko a dôležitá je aj absolútna koncentrácia. Pokiaľ sa nedokážete sústrediť a neustále vám niečo bráni v telefonátoch či vykonávaní práce na počítači, nijako sa s prácou nepohnete. Všeobecne platí pravidlo, že najúčinnejšie pracujeme v priebehu doobedia a určite sa neodporúča odkladať si prácu a dávkovať počas celého dňa či nechávať do neskorých večerných hodín. Ak sa však dlhšie nedokážete koncentrovať, uvarte si šálku čaju, chvíľu zresetujte a po polhodine sa opäť k tomu vráťte. Uvidíte, že vám takýto reset len prospeje.

Nastavenie rutiny

Máte deti, ktoré vzhľadom na aktuálne okolnosti zostali doma a učia sa formou sprostredkovanej výučby cez internet? Rozvrhnite si čas a manažujte ho vy. Striedajte pracovné činnosti s výchovou detí, či už to bude po hodinách alebo si navrhnete určité časové odstupy, nájdite riešenie, ktoré vám bude vyhovovať. Prípadne, ak je to možné, skúste sa s partnerom striedať vo výchove. Dennodenne nastavená rutina vám uľahčí pracovanie z domova a stanoví pevný a pravidelný rozvrh aj pre vaše deti.

Pravidelná agenda

Pracovať v režime home office dnes nie je v súčasnej dobe nijako obmedzujúce. Fakturovať môžete hravo prostredníctvom online faktúry, komunikáciu s kolegami viesť zase formou videohovorov a nič vám nebráni ani v bezproblémovom odosielaní e-mailov priamo šéfovi.

Ak si dokážete všetko správne rozplánovať a mať predstavu o tom, ako bude prebiehať váš pracovný čas skĺbený so súkromným životom, efektívne pracovať dokážete aj priamo z domova. Nenechajte sa odradiť prvotne zmiešanými dojmami, no zabudnite aj na predstavu práce v pyžame priamo zo svojej postele. Pokiaľ budete pristupovať k práci zodpovedne a s istou dávkou optimizmu, pôjde vám plnenie zadaní ako od ruky. Musíte si však uvedomiť, že home office nie je odľahčená forma práce a správať by ste sa mali tak, ako by ste sa v nej aj reálne nachádzali.

Text:PR