Viete, čo je elektromotor a ako funguje?

Elektromotory premieňajú elektrický prúd na mechanickú prácu pričom využívajú elektromagnetizmus. Súčasťou strojov a zariadení s elektromotormi sú ale aj ďalšie dôležité súčiastky ako napríklad paralelné prevodovky. Poďme si v skratke niečo o nich povedať, pretože nikdy neviete, kedy sa vám takáto dôležitá súčiastka môže hodiť.

Viete, čo je elektromotor a ako funguje? (Foto: unsplash.com)

Princíp elektromotora

Kvalitné elektromotory fungujú najčastejšie na princípe elektromagnetu, ale niekedy sa využíva aj piezometrický jav alebo elektrostatika. Princíp elektromagnetizmu pri motoroch funguje tak, že elektromagnety sa navzájom priťahujú a odpudzujú. Sila a polarita elektromagnetov sa dá ovplyvňovať intenzitou elektrického prúdu, ktorý sa do nich pustí.

Elektromotor je zložený z dvoch časti statickej (stator) a pohyblivej (rotor). Pri pôsobení magnetického poľa na tieto dve časti sa stane, že stator vyvinie krútiaci moment, ktorý sa prenesie na stator. Stroj ale nefunguje iba za pomoci motora, dôležité sú aj prevodovky, ktoré môže byť mechanické alebo hydromechanické. Používané sú napríklad dôležité paralelné prevodovky, šnekové alebo planétové.

Typy elektromotrov

Základné delenie motorov je na jednosmerný a striedavý motor. Jednosmerné môžu byť s permanentným magnetom alebo elektromagnetom. K jednosmerným patria aj sériové, derivačné a sériovo-paralelné.

Striedavý motor môže byť jednofázový, trojfázový, synchrónny, asynchrónny alebo krokový. Najjednoduchší je motor s jednosmerným prúdom a permanentným magnetom, ktorý sa používa pre malé motory.

Pre väčšie motory sa využíva skôr sériový motor s elektromagnetom, nakoľko použitie permanentného magnetu by bolo v týchto prípadoch finančne náročné.

Jednosmerné motory sú univerzálne a majú viacero výhod. Nevýhodou je náročnejšia údržba. Derivačné jednosmerné motory sa dajú nájsť v dopravných prostriedkoch (električky, lokomotívy) ale aj v domácich spotrebičoch. Takže ak sa vám niektorý pokazí, možno stačí vymeniť len niektorú súčiastku.

Text: PR