Ako prispieť k blahu zamestnanca a produktívnej práci

Dnes si život moderného človeka bez počítača predstavíme už len ťažko. Za monitorom trávime polovicu svojho dňa. Pracujeme, hráme sa, relaxujeme alebo pozeráme na sociálne siete. Dlhé sedenie pri počítači však nebude bez následkov. Preto je dôležité, za každých okolností dopriať svojim zamestnancom, sebe alebo zákazníkom zdravé a pohodlné sedenie. Ako? Na to sa s nami teraz pozrite.

Ako prispieť k blahu zamestnanca a produktívnej práci
Ako prispieť k blahu zamestnanca a produktívnej práci (Foto: stolickymix.sk)

Vydržať sedieť pár minút na novej lavičke v čakárni zvládnete. Dlhodobé sedenie administratívnych pracovníkov môže byť ale vražedné.

Bolesť signalizuje zlé sedenie

Zdravie chrbtice priamo závisí od toho, či osoba sedí na stoličke pri počítači správne. Bolesť v krku naznačuje, že dochádza k svalovému napätiu. Pri konštantnej nesprávnej polohe pred PC existuje riziko zakrivenia chrbtice, možno aj porucha vnútorných orgánov a zaručená je rýchla únava.

V nesprávnej polohe je narušený krvný obeh, existuje riziko vzniku radikulitídy a osteochondrózy. Prekrížené nohy majú extrémne negatívny vplyv na zdravie chrbta, žily sa vymačkávajú a do mozgu neprúdi dostatok krvi. Stavce sa začínajú deformovať, dochádza k ich posunu a objavuje sa bolesť chrbta. V priebehu času sa objaví opuch nôh a nepríjemná bolesť kĺbov.

Preto je veľmi dôležité vedieť, ako na stoličke pri počítači správne sedieť. Lekári odporúčajú pravidelne odpočívať, uvoľňovať oči a chrbát. Prispieva to k blahu a produktívnej práci. Môžete si tiež vybrať zdravotnícke stoličky, s ktorými bude mať váš chrbát a celé telo tú správnu oporu.

Ako zlepšiť negatívny dopad dlhodobého sedenia?

Udržiavanie správnej polohy tela je ťažké. Ľudia sú často ponorení do práce, dôsledkom čoho začínajú klesať. Sebakontrola je tu veľmi dôležitá, je potrebné rozvíjať zvyk sedieť vzpriamene.

Najmä administratívni pracovníci vedú sedavý spôsob života, preto je u nich mimoriadne dôležité, aby svoje svaly zaťažili rovnomerne. Plávanie a kondícia pomôžu udržiavať svaly chrbta a krku v dobrej kondícii. Je lepšie spať na tvrdej ortopedickej matraci, ktorá bude mať priaznivý vplyv na chrbticu.

Ako správne sedieť ?

Pretože väčšina práce v kancelárii sa vykonáva počas sedenia, je dôležité sedieť v správnej polohe a na pohodlnej stoličke. Efektívnosť zamestnancov predsa priamo závisí od organizácie pracoviska. Vzhľad kancelárie je navyše tvárou spoločnosti.

Hlavnou vecou je preto výber správneho nábytku. Stolička by mala byť nastaviteľná pre dobrú oporu chrbta a pohodlnú prácu. Práve od toho závisí nielen efektivita práce počas dňa, ale aj zdravie zamestnanca. Nečinnosť a nepohodlné stoličky môžu spôsobiť ochorenia krku a chrbta, ale aj poruchy zraku. Vhodne zvolená stolička vám umožní dodržiavať správne držanie tela.

Je dôležité zvoliť si aj dobrú pracovnú plochu. Jej výška by mala zodpovedať rastu osoby. Stôl pre počítač môže byť zaoblený alebo zakrivený vo forme pravého uhla. Spodok by mal mať dostatok voľného priestoru pre nohy. Na pohodlné umiestnenie nôh sa používa niekedy aj stojan. Na stole by malo byť všetko na svojom mieste.

Dôležité je, aby ste si pri dlhodobej sedavej práci robili aj prestávky a občas sa prešli. Sedenie nie je pre telo prirodzená poloha, preto sa jej vyhýbajte čo najviac, prípadne si zaobstarajte kvalitnú zdravotnícku stoličku.

Text:PR